Jazda na wrotkach to idealny sposób na trening spalający mnóstwo kalorii, ale też dobry pomysł na aktywny wypoczynek dla całej rodziny. Chcesz spróbować, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dziś wszystko, co musisz wiedzieć o wrotkach na dobry początek!
Ich historia sięga XVIII wieku, ale czas największej popularności przypada na lata 60. i 70. Dziś wrotki wracają do łask i są ciekawą alternatywą dla biegania, jazdy na rowerze czy rolkach. Dlaczego warto spróbować? Powodów jest sporo! Jazda na wrotkach:
Wrotki świetnie sprawdzą się jako trening dla osób chcących redukować tkankę tłuszczową, bo w ciągu godziny dynamicznej jazdy możemy spalić nawet 700kcal. Jednocześnie wzmacniamy mięśnie i pracujemy nad kondycją. Pokochają je także fani aktywnego wypoczynku i… dzieci, dla których wrotki mogą okazać się nie tylko wspaniałą formą zabawy na świeżym powietrzu, ale też skutecznym ćwiczeniem poprawiającym koordynację ruchową i ogólny rozwój!
Zastanawiasz się, co wybrać: wrotki czy rolki? Zdania są podzielone, ale ze względu na swoją budowę wrotki będą lepsze na początek. Dwa rzędy kółek ułatwiają utrzymanie równowagi, a co za tym idzie – na wrotkach nie przechylamy się na boki tak, jak na rolkach. Jeśli szukasz sprzętu do nauki jazdy, wrotki zapewnią większą stabilność i komfort osobom, które w tym sporcie stawiają swoje pierwsze kroki.
Jak wybrać odpowiednie wrotki? Początkującym polecane są przede wszystkim wrotki rekreacyjne, czyli te z butem z wysoką cholewką, która stabilnie trzyma stopę w ryzach. Taki model zda egzamin na różnego typu miejskich nawierzchniach: chodnikach czy asfaltowych drogach. Szczególną uwagę warto zwrócić na kółka. Miękkie zapewnią lepszą przyczepność i amortyzację, dlatego poczujemy się w nich stabilnie i bezpiecznie nawet podczas pierwszych prób.
Duży wpływ na komfort jazdy ma również sztywność buta. Do jazdy rekreacyjnej najlepiej nadają się wrotki z twardym butem. Gwarantują odpowiednie wsparcie w kostce i duży komfort na dłuższych dystansach. Dodatkowo często są wyposażone w zdejmowaną wyściółkę, którą z łatwością wymienisz, gdy się zużyje.
Kolejny krok: dobór odpowiedniego rozmiaru. Wrotki, podobnie jak rolki, nie mogą być ani za ciasne, ani za luźne. Mają stabilnie trzymać stopę, ale duży palec nie powinien dotykać czubka buta. Z tego względu najczęściej poleca się wybór wrotek o jeden rozmiar większych od naszego standardowego rozmiaru obuwia. Pamiętajmy jednak, by zawsze zapoznać się z rozmiarówką wybranej marki.
Jazda na wrotkach powinna być przede wszystkim bezpieczna, dlatego niezależnie od tego, ile masz lat, zainwestuj w ochraniacze. Ważny jest przede wszystkim kask, najlepiej dedykowany wrotkarzom, ale niepewnym początkującym przydadzą się też ochraniacze na nadgarstki, kolana i łokcie. Zamortyzują i zabezpieczą najbardziej narażone części ciała przy upadkach, które mogą okazać się nieuniknione podczas nauki jazdy.
Naukę jazdy na wrotkach najlepiej zacząć od opanowania bezpiecznej pozycji wyjściowej i utrzymania balansu. Na początek załóż wrotki, wstań, delikatnie ugnij kolana i pochyl tułów do przodu. Spróbuj zachować równowagę, a następnie przejdź kilka kroków, odrywając wrotki od podłoża. Dzięki temu lepiej poczujesz sprzęt i nabierzesz wprawy.
Ważne, by uczyć się jeździć w bezpiecznym miejscu, np. tam, gdzie możesz się czegoś chwycić, by zapobiec upadkom.
Jeśli umiejętność utrzymania równowagi masz już opanowaną, możesz zacząć jeździć na wrotkach. Jak?
Na początku swojej przygody z wrotkami zachowaj ostrożność. Nie przyspieszaj, opanuj prawidłowy ruch. Na zabawę i rozwijanie większych prędkości przyjdzie czas, gdy poczujesz się na wrotkach naprawdę pewnie i komfortowo.
Kluczowe podczas nauki jazdy na wrotkach jest również hamowanie. Tu, inaczej niż w rolkach, hamulec jest zamontowany z przodu. Aby zahamować, musimy przechylić wrotkę do przodu, by hamulec dotknął nawierzchni. Możemy też ugiąć kolana, kierując je do środka albo zatrzymać się, wykorzystując teren, np. wjeżdżając na trawę czy chwytając się czegoś.