Kaski rowerowe i kolarskie

Więcej filtrówMniej filtrów
Restartuj filtry

Jaki kask rowerowy wybrać? Rodzaje, rozmiary i wszystko, co musisz wiedzieć

Czy rowerzysta musi mieć kask? – to jedno z najczęściej zadawanych pytań u osób, które właśnie rozpoczynają swoją przygodę z kolarstwem. I chociaż w żaden sposób nie regulują tego przepisy ruchu drogowego, kask rowerowy to obowiązkowy element wyposażenia, który zwiększa bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko urazów głowy przy wypadku. Odpowiednio dobrany będzie naprawdę komfortowy, dlatego warto zaopatrzyć w niego nie tylko dziecko, ale też dorosłego. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jak dobrać kask rowerowy?

Jak dobrać kask rowerowy? Podstawowe wskazówki

Wybór kasków kolarskich jest dziś naprawdę ogromny, a kwestie bezpieczeństwa i wygody coraz częściej idą w parze z efektownym designem. Zwiększa się też nasza świadomość, a co za tym idzie – noszenie kasku na rowerze staje się naprawdę modne. Ale jak dopasować kask kolarski do naszych potrzeb? Przede wszystkim pod kątem rozmiaru i preferowanych tras. Do wyboru mamy różne rodzaje kasków rowerowych – każdy o innym przeznaczeniu. Na jaki postawić?

Kask szosowy – do jazdy po mieście i asfalcie

Jeśli uwielbiasz długie, miejskie trasy i jazdę po asfalcie, strzałem w dziesiątkę będzie kask szosowy o aerodynamicznym kształcie, który często porównuje się do kropli wody. Dzięki twardej skorupie doskonale chroni głowę przy zderzeniach z płaską nawierzchnią, a przez otwory wentylacyjne zapewnia komfort termiczny, również w upalne dni.

Kask rowerowy „orzeszek” – nie tylko dla skaterów

W miejskich warunkach egzamin zda również kask rowerowy typu orzeszek, który cieszy się ogromną popularnością wśród fanów BMX-ów, rolek i deskorolek. Jego charakterystyczny kształt osłania głowę na całej powierzchni, a wyjątkowo twarda skorupa zapewnia solidną ochronę przy zderzeniach z bardzo twardym podłożem.

Kask rowerowy MTB – do kolarstwa na wyboistym terenie

Do jazdy na rowerze górskim w trudnym, wyboistym terenie poleca się kaski kolarskie MTB. Kształtem przypominają szosowe, ale bardziej zachodzą na uszy i są wyposażone w specjalny daszek, który w razie upadku ma ochronić twarz. Kaski kolarskie MTB to jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów kasków rowerowych. Jeśli swój rower zabierasz zarówno na wakacje nad morze, jak i w góry czy do miasta, taki kask będzie trafionym wyborem.

Kask fullface czy downhillowy - jaki wybrać do zadań specjalnych?

Szczególnym rodzajem kasków MTB są z kolei kaski rowerowe fullface i downhill. To modele mocniej zabudowane z tyłu, które wyróżnia przednia część z dodatkową osłoną na szczękę. Do złudzenia przypominają kaski motorowe, dlatego świetnie sprawdzają się w górach i na wyboistych nawierzchniach. Jeśli lubisz jazdę z dużą dawką adrenaliny, taki kask to obowiązkowa ochrona.

Kaski dla dzieci – jak wybrać odpowiedni model?

Ze szczególną troską warto wybrać kask rowerowy dla dziecka. Musi być nie tylko dopasowany do stylu preferowanej jazdy, ale przede wszystkim wygodny. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  • Wagę – im lżejszy, tym bardziej komfortowy i zdrowy dla kręgosłupa.
  • Rozmiar – optymalnie dopasowany kask dziecięcy nie może uciskać ani zsuwać się z głowy.
  • Wentylację – niezbędną szczególnie latem.
  • Certyfikaty – kaski dla dzieci do 7. roku życia muszą spełniać normy Unii Europejskiej EN 1080.

Kask rowerowy to kwestia bezpieczeństwa, a w momencie zagrożenia – zdrowia i życia. Znajdź odpowiedni model i postaw na bezpieczną jazdę. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na rowerowy trip po górach czy miejską przejażdżkę po okolicy – nie warto ryzykować!

Zobacz więcej
Zobacz mniej