Wszystko, co musisz wiedzieć o pływaniu. Przewodnik dla amatorów basenu

Dodano:10-08-2021
Kategorie:Poradnik | Pływanie

Pływanie to aktywność, która wspaniale wpływa na całe ciało. Pozwala nie tylko spalić mnóstwo kalorii, ale przede wszystkim – poprawić ogólną kondycję organizmu. Jak zacząć pływać? Co zabrać na basen? Jakie style pływackie przynoszą najlepsze rezultaty? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

dyscyplina-sportowa-pływanie

Pływanie – co daje? Dlaczego warto pływać?

Relaksuje, koi, rzeźbi ciało, pozwala zwiększyć wydolność i wytrzymałość – pływanie to jedna z tych dyscyplin sportowych, które działają na nas wielotorowo, wpływając jednocześnie na ciało, kondycję organizmu i psychikę. Nie bez powodu pływanie poleca się dzieciom, dorosłym, seniorom, osobom ze schorzeniami kręgosłupa czy problemami z nadwagą. Co daje pływanie?

Pływanie a zdrowie

Największą zaletą pływania są zdecydowanie jego aspekty zdrowotne. Regularne wizyty na basenie znacząco poprawiają wydolność układu krwionośnego i oddechowego. Zwiększają pojemność naszych płuc, pozytywnie wpływają na pracę serca, a co za tym idzie – sprawiają, że nasz organizm jest w lepszej kondycji, mamy większą odporność układu immunologicznego, jesteśmy silniejsi,  sprawniejsi i mniej zestresowani. Pływanie wpływa bowiem nie tylko na zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Działa kojąco, uspokajająco, wręcz terapeutycznie i pomaga redukować codzienny stres.

Pływanie a kręgosłup

Pływanie nie bez przyczyny polecane jest osobom, które zmagają się z bólami kręgosłupa. W wodzie, gdzie siła grawitacji jest mniejsza, niż na lądzie, pozbywamy się napięć mięśniowych, szczególnie z okolic szyi, barków i lędźwi. Wzmacniamy też mięśnie przykręgosłupowe i dajemy ciału odpocząć. Pływanie często wykorzystywane jest jako element fizjoterapii, jako przerywnik pomiędzy codziennymi treningami wyczynowymi, a u dzieci może zapobiegać wadom postawy.

Pływanie a sylwetka

Aspekty zdrowotne to nie wszystko. Pływanie rewelacyjnie wpływa również na ciało i nasz wygląd zewnętrzny. Regularne treningi na basenie, szczególnie w połączeniu z odpowiednio zbilansowaną dietą, pozwolą w szybkim czasie osiągnąć wymarzone rezultaty: wzmocnić mięśnie i ich siłę oraz pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. Świetnie oddziałują także na wyprostowaną postawę ciała i ogólną prezencję.

plywanie-kraul

Ile kalorii spala pływanie i jak pływać, żeby schudnąć?

Jeśli zaczynasz przygodę z pływaniem dla poprawy wagi i sylwetki, z pewnością interesuje Cię, ile kalorii spala pływanie. Jak w przypadku każdej innej dyscypliny, również w pływaniu, ilość spalonych kalorii zależy od wielu czynników, w głównej mierze od czasu trwania treningu i jego intensywności. Zakłada się, że średnio-intensywny trening pływacki stylem klasycznym trwający godzinę to ok. 250 kcal. Liczba ta zwiększa się, gdy pływamy szybciej lub dłużej. Przykładowo jeśli wybierzemy pływanie kraulem przez godzinę, możemy spalić nawet 350 kcal. A w treningach wyczynowych, np. do triathlonu, liczba ta sięga nawet 800 spalonych kcal na basenie!

Style pływackie – poznaj je wszystkie

A jak pływać, by spalać najwięcej kalorii? Przede wszystkim poprawnie technicznie, by nie narazić się na kontuzję czy przesilenie. Każdy styl pływacki wymaga odpowiedniego przygotowania, a zajęcia z nauki pływania pozwolą udoskonalić technikę i osiągać lepsze rezultaty. Jakie style pływackie możemy trenować samodzielnie lub pod okiem trenera?

Pływanie kraulem

Kraul nieprzypadkowo jest najpopularniejszym stylem pływackim. To najszybszy sposób pokonywania basenów, a zarazem najbardziej efektowny i efektywny, jeśli chodzi o utratę zbędnych kilogramów. Przez okrężną pracę rąk ćwiczymy przede wszystkim mięśnie barków i pleców. A samo pływanie kraulem, szczególnie przez dłuższy czas, wymaga sporej wytrzymałości. Ręce, którymi zataczamy w wodzie duże koła w kierunku ud, w pozycji wyjściowej są wyprostowane przed ciałem, a nogi pracują w linii prostej. Ważne jest też odpowiednie pobieranie powietrza – co ok. 2 do 5 ruchów ramion przez skierowanie głowy w bok nad powierzchnią wody.

Pływanie żabką

Pływanie żabką, czyli stylem klasycznym, to z reguły etap, od którego zaczynamy naukę pływania. Chociaż styl ten nie pozwoli nam osiągać zawrotnych prędkości w basenie i poleca się go raczej do pływania rekreacyjnego, niż wyczynowego czy dla widocznych efektów, jego ogromną zaletą jest fakt, że trenuje wszystkie grupy mięśniowe jednocześnie. Kluczowa jest tu jednak prawidłowa technika. Niewłaściwe pływanie żabką może nadwyrężyć szyję i kark, dlatego warto wziąć lekcję u profesjonalisty. Tu ruch rąk prowadzimy na wysokości barków, a dłonie skierowane na zewnątrz mają odpychać wodę. Nogi podkurczamy przez ugięcie ich w kolanach, a następnie wyprostowujemy, odpychając się od wody i posuwając na przód.

kobieta-pływanie-na-basanie

Pływanie grzbietem

Szczególnie przyjemnym stylem pływackim jest kraul na plecach. Ruch rąk jest w tym przypadku zbliżony do klasycznego kraula, ale krążenia ramion wykonujemy w tył, leżąc na plecach. To właśnie mięśnie pleców rozwijają się najbardziej w trakcie treningu pływania grzbietem, a jednocześnie styl ten jest najmniej obciążający dla kręgosłupa.

Pływanie delfinem

Jednym z najtrudniejszych, a zarazem najbardziej wymagających stylów pływackich jest delfin. Styl zwany zamiennie motylkowym polega na wykonywaniu okrężnych ruchów rąk do przodu i silnych kopnięciach nogami pod powierzchnią wody. Ze względu na trudność techniczną pływanie delfinem to opcja dla zaawansowanych. Jego dużą zaletą jest fakt, że rozwija jednocześnie mięśnie nóg i rąk, pozwala ćwiczyć siłę i wytrzymałość oraz spala mnóstwo kalorii. Jest też sporym wyzwaniem i nawet dla doświadczonych pływaków będzie ciekawym urozmaiceniem treningu.

Pływanie dla dzieci i niemowląt – dlaczego warto i kiedy jest odpowiedni czas na to, by zacząć?

Pływanie nieprzypadkowo jest polecane nie tylko dorosłym, ale też najmłodszym. Jego terapeutyczny wpływ na cały organizm wspomaga prawidłowy rozwój psycho-fizyczny i motoryczny, ale pływanie dla dzieci i niemowląt jest przede wszystkim fantastyczną formą relaksu i zabawy dla całej rodziny! Kiedy zacząć? Trenerzy pływania przekonują, że oswajanie malucha z wodą warto rozpocząć jeszcze w wieku niemowlęcym, najlepiej w okolicach 3-4 miesiąca życia. Etap ten potrwa nawet 2 lata. Dwulatka możemy zapisać na naukę pływania dla dzieci pod okiem trenera i rodzica, a 4-latka na zajęcia grupowe. Warto wiedzieć, że im wcześniej rozpoczniemy przygodę z basenem, tym lepiej. Wraz z wiekiem pojawia się bowiem większa świadomość, a co za tym idzie – lęki i obawa przed wodą. Ważne jednak, by każdą tego typu aktywność skonsultować z pediatrą. Oswajanie z wodą jest bezpieczne tylko wtedy, gdy nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań medycznych.

Tagi:
Dołącz do nas: