Trekking – co to jest, jak zacząć i dlaczego warto? Kompleksowy poradnik

Dodano:04-06-2021
Kategorie:Poradnik | Trekking

Jest solidną próbą kondycji i siły charakteru, a zarazem jedną z najprzyjemniejszych form aktywności na świeżym powietrzu. Trekking – z sezonu na sezon ma coraz więcej zwolenników! O czym powinieneś wiedzieć przed pierwszymi wyprawami w góry? Sprawdź w kompendium wiedzy o trekkingu!

Z poradnika dowiesz się:

  1. Co to jest trekking i dlaczego warto go uprawiać
  2. Jak zacząć przygodę z trekkingiem
  3. Jak się ubrać na trekking w zależności od pory roku
  4. Jak dobrać odzież trekkingową – kurtkę, spodnie czy koszulkę
  5. Jakie technologie odzieży trekkingowej warto znać
  6. Jak wybrać buty trekkingowe
  7. Jaki plecak w góry będzie najlepszym wyborem dla początkujących i zaawansowanych
  8. Jak spakować plecak w góry
  9. Gdzie na trekking w Polsce
  10. Jak zadbać o bezpieczeństwo w górach.

Co to jest trekking i dlaczego warto go uprawiać?

Chociaż historia trekkingu sięga XIX wieku, a sama nazwa długo funkcjonuje w obiegu, definicja tego rodzaju aktywności wciąż dla wielu osób jest zagadką. Ty też zastanawiasz się, co to jest trekking? Odpowiadamy! To forma turystyki uprawianej z reguły w trudnych warunkach atmosferycznych i terenowych, nieprzypadkowo kojarzona z górami. Samo słowo trekking wywodzi się od „trek” – określenia pieszych wędrówek Burów – ludów zamieszkujących południową Afrykę. Jednak trekking jako rodzaj turystyki przygodowej lub kwalifikowanej najprężniej rozwijał się w Himalajach w latach 50. ubiegłego stulecia.

Dziś wyróżniamy kilka rodzajów trekkingu. Najpopularniejszym i najchętniej wybieranym jest zdecydowanie trekking górski, czyli połączenie wędrówki (hikingu) z elementami wspinaczki. Warto jednak wiedzieć, że trekking możemy uprawiać również w innym terenie! Koneserzy pieszych wędrówek mogą spróbować chociażby trekkingu pustynnego, lodowcowego, tropikalnego, polarnego, a nawet rzecznego, na bagnach czy wulkanach!
trekking-szczyt

Zalety i korzyści z chodzenia po górach

Dlaczego warto? Chociażby ze względu na niezapomniane widoki czy bliskość natury. Trekking będzie przyjemną formą odpoczynku od codziennych spraw i miejskiego krajobrazu. Jest dostępny dla każdego, o każdej porze roku. Może okazać się najlepszym sposobem na spędzenie czasu z rodziną czy znajomymi, a przy tym rewelacyjnie wpływa na kondycję, wytrzymałość i wydolność organizmu. Chodzenie po górach na pewno pomoże w walce o lepszą sylwetkę, bo podkręca metabolizm, wzmacnia mięśnie, stawy i serce. A poza tym pozwala pokonywać własne słabości i spojrzeć na wszystko z dystansu, kształtuje charakter, odstresowuje i pomaga oczyścić umysł.

A ile kalorii spala trekking? Wszystko zależy od długości trasy, ukształtowania terenu czy tempa marszu, ale zakłada się, że w trakcie godzinnej wędrówki górskiej możemy spalić ok. 600 kcal! Jeśli więc pracujesz nad piękną sylwetką, ta forma aktywności będzie doskonałym wyborem.

Jak zacząć przygodę z trekkingiem? Podstawowe wskazówki dla początkujących

Chodzenie po górach ma zbawienny wpływ zarówno na ciało, jak i ducha. Poprawia też ogólną kondycję organizmu. Aby jednak móc cieszyć się korzyściami płynącymi z trekkingu, musimy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo – swoje i towarzyszy wędrówki. Kluczowe elementy przygotowujące do rozpoczęcia przygody z trekkingiem to na pewno:

  • odpowiednie nastawienie mentalne – zdrowy rozsądek, podejście zadaniowe,
  • praca nad kondycją i wytrzymałością - w górach lepiej poradzą sobie osoby, które np. na co dzień biegają czy jeżdżą na rowerze,
  • skompletowanie dobrego wyposażenia – zakup dobrych butów trekkingowych, odzieży outdoorowej i niezbędnych akcesoriów,
  • dostosowanie trasy do realnych możliwości wszystkich uczestników wyprawy,
  • wiedza na temat możliwych zagrożeń i pożądanych reakcji w obliczu niebezpieczeństwa.

Na pierwsze górskie wyprawy najlepiej wybierać niezbyt wysokie szczyty i trasy łatwe nawet dla początkujących wędrowców. Dopiero, gdy nabierzesz wprawy, stopniowo wydłużaj drogę do pokonania, wybierając coraz bardziej ambitne cele. To nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale też motywacji. Stopniowe podwyższanie poprzeczki pozwoli Ci we własnym tempie zdobywać kolejne szczyty i cieszyć się z każdego małego sukcesu.

Zanim wyruszysz w góry, koniecznie sprawdź też prognozę pogody! Chociaż trudne warunki atmosferyczne są wpisane w ideę trekkingu, a pogoda w górach często się zmienia, lepiej nie ryzykować wędrówki w burzowy, deszczowy czy bardzo wietrzny dzień. A jeśli trudności pojawią się już w trasie, warto być odpowiednio przygotowanym. Chodzi tu nie tylko o kurtkę przeciwdeszczową w plecaku, ale też o rozsądne, prawidłowe zachowania, np. w trakcie burzy na górskim szlaku. Na temat kryzysowych sytuacji w trakcie trekkingu przeczytaj zanim wybierzesz się na wyprawę! Zadbaj też o takie elementy wyposażenia, jak chociażby latarka, woda utleniona czy plastry z opatrunkiem. Przy planowaniu wycieczki weź także pod uwagę długość dnia i dopasuj do niej godzinę rozpoczęcia marszu. Dzięki temu unikniesz niebezpiecznego powrotu po zmroku.

Kolory szlaków, czyli must know dla każdego miłośnika trekkingu

W górach niezbędna jest też znajomość kolorów szlaków, które najczęściej mylnie łączy się ze stopniem ich trudności. Tymczasem oznaczenia w postaci trzech poziomych linii odnoszą się do ważności, długości i przebiegu trasy czy dojścia do najbardziej charakterystycznych i atrakcyjnych punktów w drodze na szczyt. Jak rozszyfrować kolory szlaków?

  • Szlak czerwony – główny, najważniejszy, przebiega przez najistotniejsze miejsca do zobaczenia na trasie,
  • Szlak niebieski – najdłuższy, ale nie główny. Będzie odpowiedni dla długodystansowców,
  • Szlak żółty – łącznikowy lub dojściowy,
  • Szlak zielony – doprowadza do najbardziej atrakcyjnych punktów danego terenu, jest szlakiem dojściowym lub łącznikowym,
  • Szlak czarny – oznacza najkrótsze dojście do konkretnego, charakterystycznego miejsca na mapie terenu.

Jak się ubrać na trekking? Skompletuj odpowiedni strój w góry na każdą porę roku!

Zdobycie podstawowej wiedzy na temat bezpieczeństwa w górach to fundament zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych górołazów. Ogromne znaczenie ma jednak również właściwie dobrany strój, który zapewni komfort, swobodę ruchów i bezpieczeństwo. Jak się ubrać na trekking? Stosownie do warunków pogodowych, wygodnie i najlepiej – warstwowo.

Odzież trekkingowa powinna być wielofunkcyjna, wykonana z wysokogatunkowych, sportowych tkanin i wyposażona w nowoczesne technologie, które znacząco podnoszą komfort w trakcie wyprawy. Warto stawiać na wygodne fasony, materiały elastyczne, dopasowujące się do sylwetki, ale też trwałe i odpowiednio dostosowane do warunków zewnętrznych. Dobór konkretnych elementów stroju w góry uzależniamy jednak przede wszystkim od pory roku!

Jak się ubrać w góry latem? Strój na trekking w najcieplejsze dni roku

Strój w góry na lato? Postaw na:

  • termoaktywną koszulkę, która w przeciwieństwie do bawełnianego t-shirtu, szybko wysycha i zapewnia dobrą wentylację.
  • krótkie spodenki trekkingowe lub spodnie z długą nogawką – w zależności od zapowiadanych warunków atmosferycznych. Dobrym wyborem mogą okazać się też trekkingowe spodnie softshellowe – oddychające, a zarazem odporne na wiatr i często wyposażone w odpinane nogawki, dzięki którym możemy dopasować je do zmieniającej się wraz z wysokością, górskiej pogody.

O czym jeszcze warto pamiętać przy kompletowaniu stroju w góry latem? O akcesoriach! Sportowe skarpetki odprowadzające wilgoć na zewnątrz, przewiewne buty czy czapka z daszkiem, która osłoni głowę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym to rozwiązania, które znacząco zwiększą komfort podczas trekkingu w ciepłe dni!

Ubrania trekkingowe na wiosnę i jesień – jakie wybrać?

Czapka beanie, szalik i rękawiczki to z kolei niezbędne uzupełnienie stroju w góry na wiosnę i jesień. W tym czasie górska pogoda bywa bardzo kapryśna, dlatego warto przygotować się na każdą okoliczność i wyposażyć w kilka dodatkowych warstw odzieży. Sprawdzi się tu:

  • koszulka termoaktywna,
  • długie spodnie trekkingowe,
  • bluza lub polar,
  • kurtka softshell lub bezrękawnik.

Nie musisz zakładać na siebie wszystkich warstw już na początku wędrówki. Jeśli nie ma takiej potrzeby, po prostu schowaj okrycia wierzchnie do plecaka górskiego i zarzuć na siebie wtedy, gdy wraz z wysokością temperatura zacznie spadać.

Jaki strój w góry zimą? Poznaj odzież do zadań specjalnych

Niskie temperatury, śnieg, oblodzone nawierzchnie, zimny wiatr to tylko niektóre z czynników pogodowych, z którymi przyjdzie nam zmierzyć się w górach zimą. Strój trekkingowy na zimowe wędrówki powinien być więc przede wszystkim ciepły i wodoodporny, ale też oddychający. Zamiast niewygodnych, grubych swetrów wybierz:

Niezbędne będą też akcesoria, które uchronią przed utratą ciepła i zapewnią bezpieczeństwo:

  • czapka, szalik lub komin, porządne rękawiczki,
  • obuwie trekkingowe z wysoką cholewką,
  • grube skarpety,
  • raki i/lub rakiety, które pomogą bezpiecznie przeprawić się przez śnieżne pokrywy i oblodzone fragmenty na trasie.

Jaka kurtka trekkingowa sprawdzi się zimą, a jaką wybrać na lato?

Najważniejszym elementem stroju w góry na zimę jest zdecydowanie porządna trekkingowa kurtka. Wybierz lekką puchówkę z syntetycznym wypełnieniem i wodoodporną powłoką wierzchnią lub funkcyjną kurtkę turystyczną softshell z ociepleniem. Te modele nie krępują ruchów, skutecznie chronią przed zimnem, wiatrem i śniegiem, a zarazem pozwalają naszej skórze oddychać.  

Okrycie wierzchnie przydaje się nie tylko w trakcie wypraw, którym towarzyszą minusowe temperatury i śnieg. Lekki softshell, czyli oddychająca kurtka na górskie wędrówki, która chroni przed wiatrem i wilgocią, to idealny wybór na wiosnę, jesień i lato. Podobnie zresztą, jak pikowany bezrękawnik, który z powodzeniem zastąpi klasyczną kurtkę jako warstwa docieplająca nałożona na bluzę.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kurtki w góry? Na takie detale, jak kieszenie zapinane na zamek czy możliwość odpięcia/dopięcia kaptura. Kluczowe znaczenie ma też membrana, czyli specjalna warstwa materiału, dzięki której okrycie jest wodoodporne, a jednocześnie odprowadza pot w postaci pary wodnej na zewnątrz. Kurtka trekkingowa z membraną to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie na deszczową pogodę. Zapewnia optymalną wentylację, a zarazem skutecznie osłania przed wiatrem, deszczem czy śniegiem.

Spodnie trekkingowe – jakie wybrać?

Do pogody i pory roku dobieramy też spodnie trekkingowe, które powinny nie tylko świetnie leżeć i nie krępować ruchów, ale przede wszystkim: zapewniać komfort i ochronę w określonych warunkach atmosferycznych. Jakie spodnie trekkingowe wybrać na lato, a jakie na zimę?

  • Lekkie spodnie trekkingowe z szybkoschnącej tkaniny sportowej to najlepszy wybór na lato. Jeśli zapowiada się naprawdę upalny dzień, możesz zamienić je na krótkie spodenki trekkingowe.
  • Softshellowe spodnie trekkingowe – opcja na wiosnę i jesień, ochroni przed zimnym wiatrem czy deszczem.
  • Ocieplane spodnie trekkingowe z membraną – odpowiednie na zimę. Dzięki specjalnym technologiom skutecznie izolują ciało od zimna i zapewniają komfort nawet przy minusowych temperaturach powietrza.

Przy wyborze spodni w góry warto też zwrócić uwagę na krój. Profilowane kolana, materiałowy klin wszyty w kroku czy szersza nogawka to detale, dzięki którym dobre spodnie trekkingowe zagwarantują Ci swobodę ruchów podczas wymagającej wędrówki na szczyt.

Odpowiednia koszulka na trekking – dobieramy model do pory roku

A co ubrać na górę? Pierwszą warstwą stroju do chodzenia po górach jest zawsze koszulka trekkingowa. Ma bezpośredni kontakt ze skórą, dlatego przyjemny w dotyku materiał będzie kluczowy. Zapomnij jednak o bawełnianych t-shirtach, które w trakcie intensywnej aktywności i wzmożonej produkcji potu szybko wchłaniają wilgoć i bardzo wolną schną, powodując tym samym spory dyskomfort. Najlepszą alternatywą jest koszulka termoaktywna, wykonana z syntetycznej mieszanki włókien (np. poliestru i elastanu). Dzięki specjalnym technologiom termoaktywne koszulki trekkingowe skutecznie odprowadzają nadmiar wilgoci na zewnątrz, pozostawiając naszą skórę suchą. Ich zaletą jest też idealne dopasowanie do ciała i elastyczność, dzięki której zyskujemy pełną swobodę ruchów. Ciekawą propozycją są też funkcyjne koszule trekkingowe z innowacyjnych tkanin wykorzystywanych przez wiodących producentów odzieży outdoorowej.

trekking-codoplecaka

Technologie odzieży trekkingowej, które warto znać

Jeśli mowa o innowacjach i specjalnych technologiach, warto wspomnieć o tych, z którymi najczęściej spotykamy się na metkach i w opisach produktów. Co oznaczają popularne nazwy technologii odzieży trekkingowej?

Syntethic Down Padding

Puch syntetyczny, wykorzystywany jako wypełnienie kurtek trekkingowych na zimę. W przeciwieństwie do naturalnego, szybko wysycha i jest antyalergiczny, a przy tym doskonale izoluje i zapewnia nam komfort termiczny.

Taped Seams

Klejone szwy – dzięki nim wilgoć nie przenika przez przeszycia. Najczęściej pojawiają się w kurtkach do trekkingu.

Packable

Odzież trekkingowa z tym oznaczeniem jest maksymalnie kompaktowa i łatwo schować ją do plecaka.

Reflective

Odzież posiada elementy odblaskowe, dzięki którym będziemy bardziej widoczni o zmroku.

Primaloft

Opatentowana dzianina z wysokiej jakości włókien poliestrowych, która gwarantuje doskonałą termoizolację i wodoodporność. Odzież do zadań specjalnych.

3-Layer Laminate

Trzywarstwowa laminacja wierzchniej odzieży trekkingowej, dzięki której poszczególne elementy garderoby są jeszcze bardziej odporne na czynniki atmosferyczne.

Jak dobrać buty trekkingowe?

W szereg nowoczesnych technologii wyposażone są również każde dobre buty trekkingowe. Ich wybór jest dziś naprawdę ogromny, co zdecydowanie nie ułatwia wytypowania odpowiedniego modelu. Warto jednak skupić się na:

  • dopasowaniu butów do pory roku i przewidywanych warunków pogodowych,
  • wybraniu odpowiedniego modelu do stopnia trudności i ukształtowania terenu,
  • doborze właściwego rozmiaru obuwia trekkingowego.

I tak zimą oraz na trudnych, wyboistych trasach dla zaawansowanych najlepiej sprawdzą się buty trekkingowe za kostkę z solidnym bieżnikiem z wysokogatunkowej gumy odpornej na niskie temperatury. A wiosną i latem przydadzą się lżejsze buty górskie przed kostkę czy nawet trekkingowe sandały. Ogromne znaczenie mają też detale: porządne sznurowanie, solidny bieżnik na podeszwach, materiały wodoodporne i oddychające zarazem oraz dobre wyprofilowanie wewnątrz buta.  

Jak wybrać plecak w góry? Pojemność, materiały, przydatne funkcje

Plecak w góry to zdecydowanie jeden z najważniejszych i absolutnie niezbędnych elementów wyposażenia na trekking. I chociaż nie musimy kupować specjalnego, trekkingowego modelu, warto zwrócić uwagę na jego wielkość, pojemność i jakość materiałów.

Na krótkich wycieczkach doskonale sprawdzi się niewielki plecak miejski, który być może nosisz na co dzień. Jeśli pomieści wszystko, czego potrzebujesz na szlaku, będzie bardzo dobrym wyborem, chociażby ze względu na swoją niską wagę.

Plecak trekkingowy o pojemności od 35 do 55 litrów to z kolei niezawodny kompan całodniowych wędrówek górskich. Optymalna wielkość pozwala spakować nie tylko prowiant, ale też dodatkowe warstwy odzieży czy apteczkę.

Najbardziej wytrwali wędrowcy i miłośnicy długich szlaków górskich powinni z kolei zainwestować w porządny plecak turystyczny o pojemności od 55 do nawet 90 litrów! Największe dostępne na rynku modele pomieszczą nie tylko odzież na kilkudniową wyprawę, ale też… namiot.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Wodoodporny materiał wierzchni sprawi, że rzeczy, które ze sobą zabierzesz, pozostaną suche. A dodatkowe kieszenie boczne ułatwią dobrą organizację i logiczne pakowanie.

Jak spakować plecak w góry, czyli wszystko, co potrzebne do trekkingu w zasięgu ręki

Pakowanie plecaka w góry zaczynamy od rozłożenia rzeczy, które chcemy ze sobą zabrać, na podłodze czy stole – dzięki temu na pewno o niczym nie zapomnimy. Warto robić to z listą! Na spodzie plecaka umieszczamy to, co najrzadziej używane. Na górze lądują najpotrzebniejsze elementy wyposażenia, po które prawdopodobnie będziemy sięgać często, a w bocznych kieszeniach – to, co chcesz mieć zawsze pod ręką, np. butelki z wodą. Co zabrać ze sobą w góry do plecaka?

  • Mapa turystyczna szlaku,
  • Apteczka górska (w pełni wyposażona w plastry, opatrunki, wodę utlenioną, nożyczki, koc termiczny czy środki przeciwbólowe)
  • Prowiant,
  • Woda lub napój izotoniczny (najlepiej jedno i drugie),
  • Chusteczki (poza higienicznym przydatne mogą okazać się nawilżane),
  • Powerbank,
  • Kompas,
  • Latarka (np. czołowa),
  • Mały nożyk lub scyzoryk,
  • Okulary przeciwsłoneczne,
  • Krem z filtrem UV,
  • Dodatkowe warstwy odzieży, których nie zakładamy na siebie (np. kurtka trekkingowa, czapka, komin, etc.).
drogawgory

Gdzie na trekking? Wyprawy dla początkujących i zaawansowanych

Wiesz już, jak skompletować sprzęt i strój oraz jak przygotować się do trekkingu. Pozostało już tylko wybrać cel wędrówki! Gdzie na trekking w Polsce? Jeśli właśnie zaczynasz swoją przygodę z chodzeniem po górach, oto lista łatwych szlaków górskich dla początkujących trekkingowców:

  • Święty Krzyż na Łysej Górze,
  • Trzy Korony w Pieninach,
  • Dolina Chochołowska, Morskie Oko czy Dolina Kościeliska w Tatrach,
  • Góry Stołowe w Sudetach,
  • szlak przed Połoninę Wetlińską w Bieszczadach.

Te trasy z powodzeniem pokonamy nawet w towarzystwie dzieci czy niewprawionych wędrowców. A co jeśli szukasz czegoś bardziej wymagającego? Bardziej zaawansowanym miłośnikom trekkingu proponujemy:

  • Tarnicę szlakiem przez Szeroki Wierch w Bieszczadach,
  • Rysy w Tatrach,
  • Mały Szlak Beskidzki,
  • Babia Góra, Pilsko w Beskidzie Żywieckim.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w górach?

Niezapomniane widoki, ogromna satysfakcja i coraz lepsza kondycja organizmu – trekking ma niewątpliwie mnóstwo zalet. Ale cieszyć się nim w pełni będziemy tylko wtedy, gdy zadbamy o fundament, czyli bezpieczeństwo. W górach czyha na nas sporo zagrożeń – od zmieniających się warunków pogodowych, przez zwierzęta, aż po niebezpieczne nierówności terenu. Dlatego koniecznie przygotuj się merytorycznie na każdą ewentualność, by wiedzieć, jak postępować w obliczu niebezpieczeństwa, a w telefon wpisz numery alarmowe GOPR-u: 985 i +48 601 100 300.

Dołącz do nas: