Wracamy do szkoły – strój na WF dla dziecka

Dodano:03-09-2021
Kategorie:Poradnik

Nadejście nowego roku szkolnego wiąże się z koniecznością skompletowania uczniowskiej wyprawki. Rodzice muszą zastanowić się między innymi nad zakupem wygodnego stroju na zajęcia wychowania fizycznego dla dzieci. Chcesz zagwarantować swoim pociechom poczucie komfortu i bezpieczeństwa podczas ćwiczeń gimnastycznych i gier zespołowych? Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubioru na WF.

powrot do szkoly

Z poradnika dowiesz się:

  1. Czym kierować się podczas wyboru dziecięcych ubrań sportowych
  2. Jak wybrać strój dla chłopca
  3. Jak wybrać strój dla dziewczynki
  4. Jakie cechy powinny mieć buty na WF
  5. Jak przygotować dziecko do wizyt na basenie

Strój na WF – o czym należy pamiętać?

Sportowy ekwipunek dziecięcy powinien zawierać ubrania cechujące się przede wszystkim wygodą użytkowania. Oznacza to, że trzeba uważnie czytać informacje znajdujące się na metkach poszczególnych produktów. Możemy znaleźć tam między innymi dane na temat zastosowanych przez danego producenta materiałów. Niezwykle popularną i komfortową dla użytkowników tkaniną jest bawełna, która wyróżnia się bardzo dobrą cyrkulacją powietrza, wytrzymałością na rozciąganie, chłonnością, giętkością oraz miękkością. Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie tworzywa syntetyczne oznaczają zły wybór. Na rynku sportowych ubrań pojawia się coraz więcej kolekcji bazujących na technologiach stanowiących godną uwagi alternatywę dla naturalnych materiałów. W wielu przypadku tego typu rozwiązania zapewniają nawet dodatkowe właściwości, na przykład niezwykle wydajne odprowadzanie nadmiary wilgoci z powierzchni skóry.

Ponadto warto pamiętać o odpowiednio dobranym fasonie. Koszulka i spodenki na lekcje wychowania fizycznego nie powinny zbyt mocno opinać ciała ani być zbyt luźne. Kluczowe znaczenie ma również właściwie dopasowana długość obu elementów stroju na WF. Dzięki tym elementom Twoja pociecha w trakcie uprawiania aktywności fizycznej poczuje nie tylko komfort fizyczny, lecz także psychiczny, co umożliwi jej skupienie się w stu procentach na efektywnej realizacji planu zajęć sportowych.

Znaczącym elementem dziecięcego ubioru sportowego są też buty, które muszą wyróżniać się przewiewną cholewką oraz przyczepną i stabilną podeszwą. Zakup obuwia warto potraktować jako inwestycję w wygodę i bezpieczeństwo dziecka. Tanie modele szybko się zużywają, a w dodatku nie zapewniają właściwości, dzięki którym Twoja latorośl będzie w stanie ustrzec się ewentualnych kontuzji.

dzieci na sali gimnastycznej

Co jest najważniejsze w stroju na WF?

  • komfort noszenia,
  • funkcjonalność,
  • łatwość prania i prasowania,
  • zgodność z upodobaniami estetycznymi dziecka.

Sportowy strój dla chłopca – co kupić?

Ubiór na WF musi mieć uniwersalny charakter. Należy przez to rozumieć, że dany zestaw będzie wykorzystywany do wykonywania ćwiczeń gimnastycznych, lekkoatletyki oraz gry w koszykówkę, siatkówkę czy piłkę nożną. Fundament dziecięcego wyposażenia na zajęcia wychowania fizycznego to wygodny t-shirt oraz spodenki. Jeśli pozwala Ci na to budżet domowy, kup przynajmniej dwa zestawy dopasowane do indywidualnych preferencji Twojej pociechy.

Zdarzają się sytuacje, że WF odbywa się na świeżym powietrzu, a warunki atmosferyczne nie są najlepsze. W takim przypadku spodenki można zastąpić spodniami dresowymi, które zagwarantują małemu sportowcowi optymalną ochronę przed chłodem lub wiatrem. Na sklepowych półkach dostępna jest również tak zwana odzież funkcjonalna. Ubrania z tej kategorii powstają ze specjalnych włókien przekładających się na właściwości termoizolacyjne oraz higroskopijne. Zazwyczaj wiąże się to z większym wydatkiem finansowym, dlatego jest to propozycja dla najbardziej wymagających miłośników aktywności fizycznej.

Nie bez znaczenia są też akcesoria. Skarpety wyprodukowane z przewiewnych tkanin pozwolą zapobiec dyskomfortowi związanemu z powstawaniem nieprzyjemnych zapachów, za co odpowiedzialne są bakterie i grzyby wywoływany przez zbyt dużą ilość wilgoci. Jeśli Twoje dziecko boryka się z problemem nadmiernej potliwości, pomyśl o zakupie specjalnego spray do dezynfekcji butów.

Jak wybrać strój na WF dla dziewczynki?

Dziewczynki często od najmłodszych lat interesują się światem mody, a ich uwagę przyciągają ubrania o wyróżniającym się z tłumu designie. Dlatego przy wyborze stroju na WF dobrze jest wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka, o ile regulamin szkoły nie przewiduje konkretnej kolorystyki ubioru na zajęcia sportowe. Najczęściej w placówkach oświatowych obowiązuje biało-granatowa kolorystyka. W takich sytuacjach najważniejsze elementy stroju to biały t-shirt i granatowe spodenki. Jeżeli masz ograniczone pole do popisu w kwestii wzornictwa, skup się na tym, aby Twoja córka w zakupionych ubraniach czuła się komfortowo i bezpiecznie. Szorty można zastąpić sportowymi legginsami.

Jakie buty na WF dla dziecka?

Zazwyczaj sportowe obuwie wybiera się indywidualnie zgodnie ze specyfiką konkretnej dyscypliny. Jednak dziecięce buty na lekcje wychowania fizycznego są wykorzystywane do uprawiania różnych form aktywności fizycznej, dlatego muszą być uniwersalne. Jednak istnieje kilka fundamentalnych cech, które trzeba uwzględnić na zakupach przed nadchodzącym nowym rokiem szkolnym. Cholewka musi zapewniać prawidłową wentylację powietrza oraz dobre trzymanie stopy podczas dynamicznych ruchów. Przemyślany system sznurowania poprawia stabilność każdego kroku i ma niemały wpływ na ochronę przed urazami. Następnym wyjątkowo ważnym elementem jest podeszwa oferująca optymalny poziom przyczepności do podłoża. Najczęściej zajęcia wychowania fizycznego odbywają się na halach sportowych, wobec czego najlepszym wyborem są buty sportowe z platformą z gumy non-marking – nie rysuje ona parkiety i nie pozostawia na nim nieestetycznych, często trudnych do usunięcia śladów. Buty na WF muszą też gwarantować optymalną amortyzację. W trakcie intensywnego biegania po twardym podłożu podeszwa ze sprężystej pianki absorbuje energię wstrząsów, tym samym odciążając układ szkieletowy przed nadmiernymi obciążeniami. Często modele z portfolio znanych marek wyposażone są w dodatkowe systemy amortyzacji, na przykład w postaci zaawansowanych technologicznie poduszek gazowych zlokalizowanych w newralgicznych miejscach konstrukcji obuwia.

dzieci grające w piłke

Niebagatelną rolę odgrywają również komponenty, których nie widać na pierwszy rzut oka. Za komfort dziecka w dużej mierze odpowiadać może wyprofilowana wkładka, która powinna być wykonana z elastycznego materiału. Jej sporą zaletą bez cienia wątpliwości okaże się też rozwiązania pozwalające pochłaniać nadmiar potu.

Jeżeli Twój syn w ramach zajęć WF-u gra w piłkę nożną na boisku trawiastym, zastanów się też nad zakupem specjalistycznego obuwia piłkarskiego przeznaczonego do tego typu nawierzchni. Rynek obfituje w modele w różnych przedziałach cenowych, zatem z pewnością uda Ci się znaleźć dziecięce korki dopasowane do potrzeb Twojej pociechy oraz domowego budżetu.

Jak skompletować dziecięcy strój na basen?

Od wielu lat polskie szkoły starają się uatrakcyjnić uczniom możliwości uprawiania aktywności fizycznej poprzez wizyty na pływalni. W niektórych placówkach pływanie na basenie weszło do regularnego planu lekcji WF-u.

Zastanawiasz się, jak w takim przypadku przygotować właściwy strój dla swojej pociechy? Jeśli chodzi o chłopca, wystarczy wybrać wygodne kąpielówki, które będą dobrze dopasowane w pasie. Do wyboru masz zarówno krótsze, jak i dłuższe fasony, dzięki czemu bez problemu znajdziesz model dopasowany do oczekiwań syna. Szukając ekwipunku pływackiego dla dziewczynki, najlepiej zwrócić uwagę na stroje jednoczęściowe – dają one gwarancję swobody ruchów i na pewno przypadną do gustu młodym entuzjastkom pływania.

W wyposażeniu na basen dla dziecka muszą znaleźć się także profesjonalne akcesoria – okulary do pływania, czepek pływacki oraz ręcznik wyprodukowany z szybkoschnących tkanin. Jeśli basen nie znajduje się na terenie szkoły, w wyprawce uczniowskiej uwzględnij też torbę sportową lub dodatkowy plecak, gdzie Twoje dziecko będzie mogło schować strój.

Dołącz do nas: