Bieganie w zimie – jak się ubrać?

Dodano:04-02-2021

Bieganie zimą może być wyzwaniem, ale odpowiednio przygotowany z pełną satysfakcją i komfortem stawisz czoła niskim temperaturom, opadom czy śliskiej nawierzchni! Jak się ubrać na bieganie w zimie, by nie zmarznąć ani się nie przegrzać? Podpowiadamy.

01_blog_Bieganie w zimie_jak się ubrać

Kompletujemy strój do biegania w zimie. Podstawowe wskazówki

Mróz, porywisty wiatr, opady deszczu i śniegu, śliska, wyboista, oszroniona lub podmokła nawierzchnia to warunki, którym musi sprostać odpowiednio dobrana odzież do biegania zimą. Chociaż pogoda w najzimniejszych miesiącach roku często nie zachęca do wyjścia z domu na trening, prawdziwi amatorzy joggingu nie zrażą się nawet w obliczu najgorszej pogody. Nic dziwnego. Taka aktywność to najlepszy sposób na budowanie odporności organizmu, hartowanie, pracę nad kondycją i wydolnością oddechową. Jeśli jednak planujesz biegać zimą na świeżym powietrzu, musisz zaopatrzyć się w ciepły i komfortowy strój sportowy, który sprawdzi się podczas zimowych treningów w plenerze. Jak się ubrać na bieganie zimą?

Najlepiej warstwowo. Zamiast grubych, krępujących ruchy fasonów stawiajmy raczej na innowacyjne tkaniny i technologie zatrzymujące ciepło, zapewniające dobrą termoizolację. Jeśli mamy zamiar trenować nawet w deszczowe dni, koniecznie zainwestujmy też w dobrej jakości sportową kurtkę do biegania z materiału hydrofobowego. I zaopatrzmy się w sportowe akcesoria zimowe, które zabezpieczą przed chłodem dłonie, szyję, uszy i zatoki.

Sportowa odzież termiczna – w niej bieganie zimą nie będzie Ci straszne

Aby uniknąć nakładania na siebie kilku niewygodnych warstw ubrań z bawełny (ta zdecydowanie nie sprawdzi się przy treningach biegowych, bo bardzo szybko wchłania wilgoć), wybierzmy sportową odzież termiczną! Ubrania zatrzymujące ciepło, dobrze znane miłośnikom sportów zimowych, są elastyczne, dzięki czemu nie krępują ruchów, a specjalne technologie sprawiają, że tego typu odzież zapewnia dobrą termoizolację. Do biegania zimą idealna będzie koszulka termiczna o kroju klasycznego longsleeve’u (z długim rękawem i dekoltem U) oraz ciepłe, termiczne legginsy. Taka odzież to z reguły inwestycja na lata, więc warto na jej zakup przeznaczyć większy budżet. Będzie to doskonała podstawa stroju do biegania, nawet gdy temperatura za oknem spadnie poniżej zera!

Kurtka do biegania w zimie – jaką wybrać?

Co ubrać na koszulkę termiczną? W cieplejsze i słoneczne dni możemy postawić na bluzę, np. ze stójką, ze sportowej tkaniny z ciepłą wyściółką. Dobrze spisze się też bezrękawnik – pikowana kurtka bez rękawów, która umożliwi Ci pełen zakres ruchów rękami, a przy tym ochroni przed mrozem czy porywistym, chłodnym wiatrem. W szafie prawdziwych miłośników biegania nie może zabraknąć też dobrej jakości kurtki do biegania! Zimą sprawdzi się lekka, nieprzemakalna sportowa kurtka z kapturem, która zda egzamin w deszczowe dni. Kiepskim wyborem będzie z kolei bieganie w zwykłej kurtce. Pamiętajmy, że w trakcie joggingu temperatura naszego ciała podnosi się, przez co w puchówce czy innej, ciężkiej kurtce możemy przegrzać organizm, a co za tym idzie, przeziębić się. To częsty błąd początkujących biegaczy.

Porządne obuwie to podstawa! Jakie buty do biegania w zimie będą najlepsze?

Ciepły i wygodny strój do biegania zimą sprawi, że nie przemarzniemy ani się nie przegrzejemy, ale w przypadku treningów biegowych o tej porze roku szczególnie ważne jest, by zadbać o bezpieczeństwo. Bez względu na to, czy biegasz po asfalcie, w lesie czy polną drogą, koniecznie dopasuj rodzaj obuwia do typu nawierzchni, która w najzimniejszych miesiącach roku bywa śliska, wyboista, twarda (zamrożona) czy grząska i błotnista (np. po opadach deszczu ze śniegiem). Aby uniknąć niebezpiecznych wypadków i zabezpieczyć stawy przed groźnymi kontuzjami, wybierzmy buty do biegania zimą z bardzo dobrą, elastyczną amortyzacją oraz solidną, bieżnikową podeszwą, która zapewni nam optymalną przyczepność.

Zimowe akcesoria do biegania – must have w szafie biegacza

I ostatni, choć wcale nie mniej ważny, element stroju do biegania zimą to akcesoria! Nawet przy kilku stopniach na plusie, nie wychodź na trening bez czapki, komina i rękawiczek oraz ciepłych skarpet sportowych za kostkę. To dodatki, które ochronią przed utratą ciepła (podobno najwięcej ucieka go przez głowę), ale też zwiększą komfort. Zadbajmy o to, by czapka dokładnie przylegała do uszu, a komin do szyi. Dzięki temu bez problemu stawimy czoła treningom przy silnym, mroźnym wietrze!

Wybierz kurtkę z membraną, chroni przed wiatrem i deszczem, a zarazem oddycha. Odpowiedni krój zapewni swobodę ruchów i ochronę przed zimnem.

Wybierz bluzę termoaktywną, która zatrzymuje ciepło i odprowadza wilgoć. Warto też, aby miała elementy odblaskowe, by zapewnić widoczność.

Wybierz spodnie z materiału zimowym, ochronią przed zimnem i wiatrem, a zarazem będą oddychać. Elastyczne i dopasowane spodnie zapewnią swobodę ruchów.

Bielizna termoaktywna do biegania powinna być wykonana z materiału odprowadzającego wilgoć, takiego jak poliester czy nylon. Dla większej ochrony przed zimnem, warto wybrać bieliznę z dłuższymi rękawami i nogawkami.

Dołącz do nas:
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 sportstylestory.com: Odzież, obuwie i akcesoria sportowe
InfoSerwis oprogramowanie sklepu internetowego